Gå till innehåll
GTK Logo
  • Aktuellt
    • Nyhet
    • Artikel
    • Blogg
    • Kund berättelse
    • Evenemang
  • Tjänster
    • Energi
    • Gruvindustrin
    • Vatten och miljö
    • Farleder och byggande
    • GTK Mintec
    • Material och webbtjänster – geo.fi
  • Forskning
    • Forskningsområden
    • Forskningsinfrastruktur och -metoder
    • Publikationer
  • GTK
    • Strategi 2024-2027
    • Kultur och värderingar
    • Hållbarhet
    • Jobba hos oss
    • Organisation och ledning
    • GTK i siffror
  • Kontakt
    • Kontor
    • Ledning och ansvarpersoner
    • Faktureringsadress
  • PÅ SVENSKA
  • SUOMEKSI
  • IN ENGLISH
Start  ⟩  Nyhet  ⟩  Personalenkät: GTK-medarbetarna upplever sitt arbete som meningsfullt och arbetsklimatet som utmärkt
Nyhet
GTKpeople9.2.2026

Personalenkät: GTK-medarbetarna upplever sitt arbete som meningsfullt och arbetsklimatet som utmärkt

Den personalenkät som genomfördes i höstas visar att GTK-medarbetarna fortfarande upplever sitt arbete som meningsfullt och motiverande. I enkätresultaten betonas också GTK-medarbetarnas sakkunskap, det goda arbetsklimatet och kvaliteten i ledarskapet.

En stor grupp människor står utomhus framför en tegelvägg, pratar och håller i drycker.

Geologiska forskningscentralens årliga personalenkät kartlägger GTK-medarbetarnas upplevelser av arbetet, ledningen och arbetsgemenskapen. 86 procent av GTK-medarbetarna besvarade enkäten som genomfördes hösten 2025.

Enligt resultaten upplever GTK-medarbetarna sitt arbete som meningsfullt och motiverande. De anser också att de kan utnyttja sin sakkunskap i det egna arbetet. Som styrkor lyfts dessutom ett gott arbetsklimat, stöd från arbetsgemenskapen, en låg hierarki samt flexibla arbetsarrangemang. Ledarskapet upplevs som tillgängligt, närvarande och förtroendeskapande.

”Det är fint att se att arbetets meningsfullhet och den höga kompetensen uppfattas som våra styrkor. De utgör en viktig grund för vårt arbete. Det är också glädjande att arbetsklimatet och ledarskapet får goda omdömen. Dessa resultat uppnås inte av sig själva, utan kräver kontinuerliga satsningar”, säger personaldirektör Riikka Mäki vid GTK.

I enkäten framkom också utvecklingsområden. GTK-medarbetarna önskar framför allt att det interna samarbetet och informationsflödet ska fungera smidigare. Det finns även önskemål om större transparens i beslutsprocesserna.

”Utvecklingsområdena ger oss värdefull information och vi har tagit tag i dem”, berättar Riikka Mäki.

Som en konkret åtgärd satsar GTK på att utveckla projektledningen. Målet är att förtydliga ansvar och roller i projekten samt förenhetliga praxisen. Det ska bidra till ett smidigare samarbete och ett effektivare informationsflöde.

Varje enhet vid GTK går också igenom sina egna resultat och kommer överens om konkreta åtgärder för att förbättra det dagliga arbetet och samarbetet.

Resultat från personalenkäten 2025

Resultaten i personalenkäten redovisas som index. 86 % av GTK:s anställda svarade på enkäten.

Övergripande arbetstillfredsställelse 3,20

Den totala arbetstillfredsställelsen bildas som genomsnittet av de enskilda frågespecifika resultaten i undersökningen.

Mitt arbete 3,37

Arbetets meningsfullhet
Tillräcklighet i att uppmuntra återkoppling
Påverkande arbete
Tydlighet i arbetets mål

Förvaltning 3,26

Chefens rättvisa
Handledarens förmåga att modigt ta itu med problem
Tydlighet och begriplighet i strategin
Toppledningens människoorienterade tillvägagångssätt

Arbetsgemenskap 3,05

Upplevd säkerhet delar tankar och idéer i arbetsmiljön
Samarbete mellan arbetsgemenskaper
Organisation av aktiviteter
Utveckling av verksamheten

Organisation 3,12

Främjande av välbefinnande på arbetsplatsen
Framgångsrik implementering av förändringar som gjorts under året
Värderingar värda att eftersträva
Rättvis och jämlik behandling

Ansvarighet 3,01

Toppledningens människoorienterade tillvägagångssätt
Främjande av välbefinnande på arbetsplatsen
Rättvis och jämlik behandling
Konsultation av personal vid beslutsfattande
Ansvarsfull verksamhet

Psykologisk trygghet 3.34

Tillräcklighet i att uppmuntra återkoppling
Upplevd uppskattning
Att bli accepterad som sig själv
Upplevd säkerhet delar tankar och idéer i arbetsmiljön
Respektfull interaktion

Förmåga att förändras 3,17

Att påverka sitt eget arbete
Balans mellan arbete och privatliv
Positiv och inspirerande laganda i arbetsgemenskapen
Att lösa utmanande situationer i arbetsmiljön
Organisationens förmåga att anpassa sig flexibelt till förändringar i arbetsmiljön

Jobba för vår Jord

På GTK gör du ett meningsfullt arbete till gagn för Finland, naturen och hela planeten. Hos oss kan du arbeta flexibelt, påverka ditt eget arbete och utveckla dina färdigheter varje dag. Du är en del av en gemenskap av de bästa experterna inom sitt område.

Kolla in våra jobbplatser på sidan Jobba hos oss.

 

Dela:

Jaa Facebookissa Jaa BlueSkyssä Jaa LinkedInissä Jaa WhatsAppissa
  • Hemsida
  • Aktuellt
  • Tjänster
  • Forskning
  • GTK i korthet
  • Jobba hos oss
  • För media
  • Kontaktinformation

Geologiska forskningscentralen GTK producerar opartisk forskningsdata och tjänster för samhällets och näringslivets behov för att påskynda övergången till en hållbar, koldioxidneutral värld. GTK är ett forskningsinstitut underordnat arbets- och näringsministeriet.

Geologiska forskningscentralen GTK

Bergsmansvägen 5, PB 96, 02151 Esbo
Tel: +358 29 503 0000
GTK-kontor

Ta kontakt
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Youtube
  • Instagram
  • Dataskydd
  • Tillgänglighetsutlåtande
  • Information om webbplatsen
  • Cookies