Gå till innehåll
GTK Logo
  • Aktuellt
    • Nyhet
    • Artikel
    • Blogg
    • Kund berättelse
    • Evenemang
  • Tjänster
    • Energi
    • Gruvindustrin
    • Vatten och miljö
    • Farleder och byggande
    • GTK Mintec
    • Material och webbtjänster – geo.fi
  • Forskning
    • Forskningsområden
    • Forskningsinfrastruktur och -metoder
    • Publikationer
  • GTK
    • Strategi 2024-2027
    • Kultur och värderingar
    • Hållbarhet
    • Jobba hos oss
    • Organisation och ledning
    • GTK i siffror
  • Kontakt
    • Kontor
    • Ledning och ansvarpersoner
    • Faktureringsadress
  • PÅ SVENSKA
  • SUOMEKSI
  • IN ENGLISH
Start  ⟩  Nyhet  ⟩  Finland det näst mest lockande landet för globala investeringar inom gruvbranschen
Nyhet
Råvaror10.3.2020

Finland det näst mest lockande landet för globala investeringar inom gruvbranschen

Finland ligger i topp globalt då det gäller länder som är attraktiva för investeringar inom gruvbranschen. I den färska undersökningen Annual Survey of Mining Companies 2019 som publiceras årligen av Fraser Institute kom Finland på andra plats. På första plats kom västra Australien.

I Fraser-institutets årliga enkätundersökning bedöms hur attraktiva olika länder och områden är för gruvinvesteringar med tanke på mineralpotential och politiska faktorer som påverkar investeringar.

Förra året kom Finland på sjuttonde plats. I år placerade sig Finland igen i toppen av undersökningen. Av länderna i Europa kom Finland högst på listan.

Då det gäller verksamhetsmiljön kom Finland på första plats. Till detta bidrog bl.a. Finlands omfattande geologiska datamaterial, goda infrastruktur och tydliga lagstiftning samt det finländska samhällssystemets transparens.

Geologiska forskningscentralens geologiska material hör till de främsta i världen.

”Utöver vår stabila och goda verksamhetsmiljö påverkar vårt omfattande och kontinuerligt uppdaterade digitala geologiska datamaterial investeringsbeslut i betydande grad”, säger chefen för enheten Informationslösningar vid Geologiska forskningscentralen Niina Ahtonen.

Undersökningen visar att de viktigaste traditionella gruvområdena är mest lockande för investerare. Utöver i Finland placerade sig placerade sig de mest betydande områdena för gruvdrift i världen i USA och Australien i toppen.

Enkäten Annual Survey of Mining Companies 2019 skickades till ungefär 2 400 företag inom malmprospektering, utveckling och gruvdrift runt om i världen. Undersökningen utfördes 20.8 –8.11.2019 och 263 personer i ledande ställning inom gruvbranschen deltog i undersökningen.

Länk till undersökningen:
https://www.fraserinstitute.org/studies/annual-survey-of-mining-companies-2019

Mer information:
Geologiska forskningscentralen, enhetschef Niina Ahtonen, niina.ahtonen@gtk.fi, 029 503 3638

Dela:

Jaa Facebookissa Jaa Twitterissä Jaa LinkedInissä Jaa WhatsAppissa
  • Hemsida
  • Aktuellt
  • Tjänster
  • Forskning
  • GTK i korthet
  • Jobba hos oss
  • För media
  • Kontaktinformation

Geologiska forskningscentralen GTK producerar opartisk forskningsdata och tjänster för samhällets och näringslivets behov för att påskynda övergången till en hållbar, koldioxidneutral värld. GTK är ett forskningsinstitut underordnat arbets- och näringsministeriet.

Geologiska forskningscentralen GTK

Bergsmansvägen 5, PB 96, 02151 Esbo
Tel: +358 29 503 0000
GTK-kontor

Ta kontakt
  • Facebook
  • X
  • LinkedIn
  • Youtube
  • Instagram
  • Dataskydd
  • Tillgänglighetsutlåtande
  • Information om webbplatsen
  • Cookies